Wyjątkowa rocznica historyczna

0921 010W tym roku mija 80 lat od ataku wojsk niemieckich (01.09.1939 r.) oraz sowieckich (17.09.1939 r.) na Polskę.
Te dwa wydarzenia zmieniły losy Polski na długo. Obchodzenie tych rocznic jest tym bardziej ważne, że coraz mniej jest wśród nas osób, które pamiętają tamten okres.

20 września br. w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie odbył się uroczysty apel, który miał na celu upamiętnić tamte tragiczne wydarzenia.
Gościem specjalnym była Pani Elwira Adamczewska-Sybiraczka, mieszkanka Mielna, która na własnej skórze odczuła bolesne wydarzenia z czasów wojny, gdyż była deportowana w 1940 roku wraz z rodziną na Sybir.
O transporcie w nieludzkich warunkach do „największego więzienia świata”.
Pani Elwira Adamczewska opowiadała z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Nie zabrakło anegdot historycznych oraz niesamowicie budowanej narracji.
Uczniowie z uwagą słuchali wzruszającej relacji świadka historii.

W uroczysty charakter wprowadziły zgromadzoną publiczność uczennice: Marta Mrzewa (kl. V ) oraz Zofia Szyda (kl.VII), które zaprezentowały wiersze o tematyce martyrologicznej.
Całość dopełnił film edukacyjny, obrazujący sytuację Polski po „ciosie w plecy” zadanym przez dyktatora ZSRR 17 września 1939 roku.

Pani Dyrektor Barbara Ożga zwróciła się do starszej młodzieży z przesłaniem: „Ważną dla każdego narodu jest sprawa pamięci o minionych czasach, dlatego będziemy się starać obchodzić ten dzień co roku”.
Z kolei Pani Wicedyrektor Anna Szyda zaapelowała do najmłodszego grona społeczności szkolnej, „aby młodzi Polacy rozmawiali z dziadkami, póki mają jeszcze szansę korzystać z cennego źródła żywej historii”.
Uczniowie, pełni dumy z determinacji Polaków w czasach II wojny światowej, zakończyli apel owacjami na stojąco, dziękując Pani Elwirze Adamczewskiej za obecność, pamięć i świadectwo patriotyzmu.

Maciej Adamowicz


data aktualizacji strony:   23 maja 2020r.
Copyright © 2013. All Rights Reserved