Obchody  75. rocznicy  Powstania Warszawskiego

1004 0022 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez Polaków z wojskami niemieckimi, upadło Powstanie Warszawskie.
Był to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie.
Minęło już 75 lat od tamtych wydarzeń, a żyją jeszcze uczestnicy powstania, którzy wtedy przelewali krew za ojczyznę. Jednym z nich jest żołnierz Armii Krajowej, Pan Aleksander Kaczorowski, który wraz z małżonką Teresą Gruz-Kaczorowską przybył 2 października br. do Mielna na zaproszenie Pani Barbary Ożgi (Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie),aby wziąć udział w patriotycznej uroczystości.
Apel rozpoczął się przywitaniem Bohatera gromkimi brawami oraz uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego.

W części oficjalnej głos zabrał Pan Dominik Gronet- z-ca Burmistrza Gminy Mielno, który zwrócił się do społeczności szkolnej, podkreślając zasługi młodych ludzi w czasie walk o Warszawę w 1944 roku.
W części artystycznej apelu uczniowie szkoły zaprezentowali krótką scenkę teatralną związaną z powstaniem oraz zaśpiewali wzruszającą piosenkę pt.: „Kolęda Warszawska” autorstwa Stanisława Balińskiego.

W drugiej części apelu Gość honorowy dzielił się relacją z powstania i odpowiadał na liczne pytania młodzieży, która przygotowała z tej okazji okolicznościowe kartki z życzeniami oraz podziękowaniami.
Zwieńczeniem niecodziennego spotkania pokoleń było wspólne odśpiewanie piosenki Stanisława Grzesiuka „Siekiera Motyka” znanej już w okresie okupacji oraz uwiecznienie wyjątkowej chwili pamiątkowym zdjęciem.

Maciej Adamowicz


data aktualizacji strony:   23 maja 2020r.
Copyright © 2013. All Rights Reserved